Ile kosztuje naprawa wgniecenia w samochodzie

Nawet niewielkie wgniecenia, które ciężko zauważyć na pierwszy rzut oka, mogą wyglądać bardzo nieestetycznie. Mimo że w żaden sposób nie wpływają na mechaniczny stan auta, może znacznie obniżyć jego wartość. Właśnie dlatego, warto je usuwać, ale jak to zrobić oraz ile to może kosztować?

To, czy w ogóle trzeba usunąć wgniecenie, zależy od kilku czynników: siły gradobicia, odporności lakieru oraz ile lat ma nasze auto. Jeśli ślady po gradobiciu są prawie nie widoczne, a lakier nie został naruszony, nie musimy naprawiać samochodu. W przypadku gdy na karoserii, a w szczególności na masce widoczne są wgniecenia, jest ich dużo i są spore. W takim przypadku, naprawy wgnieceń nie możemy już odpuścić, wygląda to bardzo nieestetycznie, a co najważniejsze i najbardziej istotne – powierzchnia antykorozyjna mogła zostać uszkodzona.

Jak skutecznie usunąć ślady po gradobiciu?

Obecnie, usunięcie wgnieceń po gradobiciu nie jest już tak drogie, jakie było kilka lat wstecz, jego cena zaczyna się już od 500 zł. Bardzo dużo zależy od tego, jakiej są wielkości oraz jaka metoda zastanie zastosowana do usuwania wgnieceń. Można wyróżnić co najmniej dwie metody, pierwszą z nich jest wypychanie wgnieceń, a druga to naprawa blacharsko – lakiernicza.

Pierwszy sposób to bezinwazyjna naprawa. W zależności od tego, w jakim miejsca znajdują się wgniecenia – zostają one wyciągane bądź wypychane. Wgniecenia, które znajdują się w ciężko dostępnych miejscach, do których bardzo ciężko dotrzeć jest od zewnątrz, są wyciągane. W ten sposób naprawiany jest dach lub niektóre boczne części auta. Dzięki temu możemy zaoszczędzić czas, który spędzilibyśmy nad czasochłonnym demontażem. Jednak jeśli chodzi o maskę, tu już naprawa odbywa się od spodu, z użyciem specjalnych narzędzi odbywa się wypychanie wgnieceń. Koszt zależy od liczby wgnieceń, cena za pojedynczą wgniotkę może zaczynać się od 50 zł.

Metoda blacharsko-lakiernicza, przebiega w kilku etapach: wyprostowanie wgniecenia, zaszpachlowanie oraz lakierowanie. Niestety koszty przy tej metodzie są wysokie i może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych. Więc jeśli chodzi o starsze auta, ich naprawa po prostu jest nieopłacalna.

shutterstock 668621941

Jaki jest koszt naprawy wgnieceń?

Koszty naprawy, uzależnione są od kilku, bardzo istotnych czynników. Należą do nich:

  • ilość wgnieceń,
  • jak głębokie są wgniecenia,
  • w jakim miejscu się znajdują,
  • jakie należy zastosować metody,
  • czy jest konieczność lakierowania karoserii czy nie.

Naprawa pojedynczego wgniecenia może zaczynać się już o 50 złotych. Może ona jednak ulec zmianie, jeśli okaże się że wgniecenia wymagają większej naprawy. Musimy wiedzieć o tym, że na całość ostatecznej ceny ma ewentualne lakierowanie samochodu. Jednoetapowa korekta lakieru może zaczynać się już od 400 zł, przy czym wieloetapowa od 700 zł. Więc tak naprawdę wiele czynników składa się na cenę ostateczną, jeśli dojdzie do naruszenia struktury lakieru cena może być znacznie wyższa niż w przypadku małego, pojedynczego wgniecenia. Jednak nowe farby są bardzo elastyczne i często udaje im się przetrwać gradobicie, bez potrzeby lakierowania. Zapoznaj się z naszą ofertą tutaj!