Jakie wgniecenia można usunąć?

Nie można zaprzeczyć, że wgniecenia zdarzają się bardzo często i potrafią być prawdziwą zmorą dla kierowców. Oczywiście te mniejsze nie wymagają przesadnej ingerencji, o ile nie jesteśmy wrażliwi na kwestie estetyczne, ale w przypadku większych uszkodzeń musimy liczyć się z tym, że na dłuższą metę przyniesie to niezbyt przyjemne skutki dla naszego pojazdu, a co za tym idzie, także dla naszego portfela. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat samego procesu usuwania wgnieceń. Jakie wgniecenia można usunąć, ile to kosztuje i czy warto robić to na własną rękę, czy może lepiej zdecydować się na zaczerpnięcie pomocy u specjalistów?

Wgniecenie w Fordzie

Wgniecenia – sposoby na usunięcie wgnieceń

Istnieje kilka najbardziej znanych metod na usuwanie wgnieceń. Część z nich możemy oczywiście przeprowadzić w domu, ale prawdą jest, że kiedy ktoś nie ma doświadczenia w tym zakresie, to niestety – zabieg może bardzo często jeszcze bardziej pogorszyć stan samochodu. Z tego powodu znacznie lepszą opcją będzie odwiedzenie specjalnego warsztatu zajmującego się usuwaniem wgnieceń. Usługa ta nie kosztuje przesadnie dużo, a pozwala na bardzo szybkie i bezproblemowe pozbycie się wszelkich wgnieceń i innych tego rodzaju uszkodzeń mechanicznych karoserii. 

Jeśli chodzi o najpopularniejsze metody pozbywania się wgnieceń, warto wspomnieć między innymi metoda klejowa, która najlepiej sprawdza się do najgłębszych uszkodzeń. Często stosuje się również tak zwane masowanie blachy oraz młoteczkowanie – trudno powiedzieć, który z tych zabiegów jest najbardziej popularny w warsztatach, które zajmują się wyciąganiem wgnieceń.

Jakich wgnieceń można się pozbyć?

Temat ten jest w gruncie rzeczy rozległy, ponieważ usunąć można prawie wszystkie wgniecenia. Pod warunkiem, że w trakcie uszkodzenia blacha nie została przesadnie rozciągnięta – wtedy auto wymaga dużo poważniejszych napraw. Jeśli chodzi o względnie łatwe do usunięcia uszkodzenia, których podejmie się każdy wyspecjalizowany warsztat samochodowy, można wyszczególnić między innymi wszelkie wgniecenia spowodowane przez grad – one nigdy nie są przesadnie poważne, w związku z czym problem jest niewielki, a koszt pozbycia się takiego wgniecenia jest stosunkowo niski. Jeśli zaś chodzi o szkody spowodowane niewielką stłuczką na przykład na parkingu, to tutaj wszystko zależy od stopnia uszkodzenia. Jeśli jest ono niewielkie, wystarczą opisane wcześniej zabiegi, aby pozbyć się go całkowicie. Z kolei jeśli wyróżnia się głębokością albo stopniem zaawansowania, czasami nie można obyć się bez lakierowania – jeśli nie chcemy tego robić, to pamiętajmy, że nawet największe wgniecenie można nieco zredukować tak, aby było w miarę możliwości jak najmniejsze.

Usuwanie wgnieceń – profesjonalny warsztat

Jak już wspomnieliśmy, raczej nie zaleca się przeprowadzania usuwania wgnieceń w warunkach domowych, jeśli kierowca nie jest osobą doświadczoną w tym zakresie. Znacznie lepszym pomysłem będzie udanie się do fachowców. Specjalista, który zajmuje się wyciąganiem wgniotek, powinien dysponować nowoczesnym sprzętem, który znacznie wpływa na sprawność oraz efektywność przeprowadzania tego rodzaju zabiegów. Ważne jest także indywidualne podejście do klienta, a konkretniej do danego rodzaju uszkodzenia – trzeba mieć bowiem świadomość, że nie każde wgniecenie można usunąć tym samym sposobem. Na metodę usuwania wpływa między innymi jego głębokość, stopień zaawansowania oraz jego umiejscowienie – nie każdy element karoserii jest bowiem równie łatwo dostępny nawet dla najbardziej nowoczesnych metod wyciągania wgnieceń.