Czy warto wyciągać wgniecenia w karoserii samemu?

Często mówi się, że różne uszkodzenia karoserii nowego auta bolą najbardziej, a wraz z kolejnymi odczuwane emocje nie są już tak intensywne. Cóż, istnieją także kierowcy, którym żadna awaria lub wgniecenie nie spędza snu z powiek. Niemniej różnego rodzaju szkody karoserii bezpośrednio wpływają na estetykę wyglądu samochodu, obniżając jego atrakcyjność. Dlatego w celu usunięcia powstałych wgnieceń należy udać się do specjalistycznego warsztatu. Jednak, czy możliwe jest samodzielne usunięcie awarii?

Oczywiście, że tak. Potrzebne do tego celu będą odpowiednie warunki, narzędzia oraz podstawowa wiedza. Natomiast ważniejszym wydaje się być pytanie: Czy warto wyciągać wgniecenia w karoserii we własnym zakresie?

Wgniecenie w Fordzie

Naprawa wgnieceń w karoserii – kiedy warto robić to samodzielnie?

Wgniecenia karoserii spowodowane są różnego rodzaju wydarzeniami. Najczęściej występują podczas mniejszych kolizji drogowych, czy obtarć auta o betonowe elementy. Niemniej mogą być spowodowane także warunkami atmosferycznymi jak gradobicie. Tym samym w momencie, kiedy dojdzie do niegroźnego wypadku, na karoserii powstaną różne wgniecenia. Z uwagi, że obecna technologia pozwala na wykorzystanie innowacyjnych metod w zakresie likwidacji wgnieceń karoserii, warto wiedzieć, kiedy mniejsze wgniecenia można usunąć we własnym zakresie.

Jeżeli podczas stłuczki nie została naruszona struktura lakieru, to można samodzielnie podjąć się wypychania lub wyciągania wgnieceń. Nie będzie to również wymagało dodatkowego lakierowania. Ponadto, taka metoda zdecydowanie należeć będzie do tych najbardziej ekonomicznych. Zatem usuwanie wszystkich drobnych wgnieceń może odbywać się w warunkach domowych. Jednak bez odpowiedniej wiedzy, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta w profesjonalnym serwisie samochodowym.

Samodzielne usuwanie wgnieceń – na co zwrócić uwagę?

Obecnie większość specjalistów, którzy usuwają wgniecenia, najczęściej korzystają z techniki PDR, czyli Paintless Dent Repair. Taka metoda umożliwia dokładne usuwanie wszelkich wgnieceń, za pomocą wyciągania bądź prostowania blachy. Nie każdy z właścicieli pojazdów posiada odpowiednią wiedzy, a także umiejętności, aby rzetelnie i precyzyjnie przeprowadzić ten proces. Zatem, na co zwrócić uwagę, jeżeli już zdecyduje się na samodzielną naprawę karoserii?

Przede wszystkim należy skupić się na wykonywanej pracy przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi, bez których niemożliwe będzie skuteczne naprawienie wgnieceń. Przy zakupie wypychaczy oraz grzybków, szczególną uwagę warto zwrócić na wielkość wgniotki. W ten sposób unikniemy kupowania wielu rodzajów wypychaczy, które także są różnych wielkości.

Można też skorzystać z innych metod, które są szerzej dostępne. Jedną z nich jest ta, która polega na dokładnym ogrzaniu wgniecenia za pomocą suszarki. Po czym spryskuje się wgniecenie sprężonym dwutlenkiem węgla. Tym samym na skutek ogromnej różnicy temperatur blacha będzie się kurczyć, aby finalnie się wyprostować.

Czy warto usuwać wgniecenia karoserii samodzielnie?

Decyzja o samodzielnym usuwaniu wgnieceń, szczególnie przy wykorzystaniu jednej z metod PDR, najlepszym rozwiązaniem będzie wyciąganie blachy. Z uwagi na to, że jest to bezinwazyjny i bezpieczniejszy sposób. Ponadto daje największe szanse powodzenia.

Jednak odpowiednie koszty naprawy wgnieceń nie są duże. Zestawiając je z ilością samodzielnej pracy, a także potencjalnym ryzykiem pogorszenia sytuacji, lepiej nie ryzykować i powierzyć auto doświadczonym i profesjonalnym specjalistom.